Learn Spanish in Spain

Office in Spain

Calle Ismail 39-41
18013 - Granada
Customer service hours 9:00-19:00
(+34) 673 939 866

You can communicate with us by WhatsApp:

English (+34) 673 939 866
Russian (+34) 673 939 866
Polish (+34) 633 497 139

Leave your message!

We will be happy to help you.

Evaluation by students

9.75/ 10

4 reviews

School 9.5

Location 9.75
Facilities 9.5
Classrooms 9.5
Study materials 8.0
Quality of teaching 9.75
Teachers / Organization 9.25
Internet connection 9.0

Accomodation 8.75

Location 10.0
Treatment 9.0
Meals 8.5
Accomodation quality 8.25
Internet connection 9.5

Cultural activities 7.5

Organization 9.0
Educational content 8.5
Teachers and guides 8.75
Safety 9.0
Fun 8.25
3 Comments
Main image of Barbara Macieja
Barbara, Polonia
18 August 2020
Jestem bardzo zadowolona z całosci kursu, zarowno lektorów jak i grupy dobranej odpowiednio do mojego poziomu. Specyfika pracy w sytuacji pandemii spowodowała, że nie można było korzystać z podręczników i należało przepisywać cały materiał do zeszytu. Mało komfortowe było przebywanie w czasie zajęć w maseczce, ale wymagała tego jak wiadomo sytuacja. Ogolna ocena bardzo dobra.
Main image of Ewa Walczak
Ewa, Polonia
13 August 2018
Kiedy byłam w sytuacji stresującej czekając na transfer z lotniska Pani Monika Przysiecka bezzwłocznie odebrała telefon i udzieliła informacji, na której mi zależało. Podczas mojego pobytu Pani Monika zadzwoniła z pytaniem o moje odczucia co do przebiegu kursu i samopoczucie u host rodziny. Najbardziej podobały mi się zajęcia z Panem Paco, miła atmosfera i najwięcej nowych umiejętności wynosiłam z jego lekcji. Mieszkałam u Pani Any - przemiła, sympatyczna, otwarta, życzliwa kobieta. Zawsze stawiała dobro uczniów na pierwszym miejscu, dbała o dobre samopoczucie, czułyśmy się jak w domu! Gotowała tradycyjne hiszpańskie dania, za każdym razem pytała nas na co mamy ochotę. Pozwalała nam w pełni korzystać z pobytu w Alicante. Wyjazd spełnił moje oczekiwania pod każdym względem. Mieszkałam u wspaniałej host rodziny, gdzie czułam się jak w domu. Miałam bardzo blisko do szkoły, na plażę i do centrum. Szkoła posiadała bardzo dobre wyposażenie i nowoczesne sale lekcyjne, wszystko było dostosowane do ucznia. Od razu po powrocie zaczęłam myśleć o kolejnym wyjeździe z Dencanto Community:)
Main image of JOSHUA HOUSLEY
JOSHUA, ENGLAND, UK
07 November 2021
Was able to find a package and book all within a couple of weeks and was excellent service with a person named Jasmine. Alicante was a great city to visit as I have not been there before and really enjoyed it. The school was perfect location and the class size was fine. Only downside was we were in a classroom with individual chairs/desks so was uncomfortable to sit for long. Internet was not great in the school and I didn’t receive any materials but did download google classroom which worked well. My accommodation was fantastic and perfect location. The hosts were so welcoming and really looked after me. Could not have asked for a better experience and would love to stay with them again! I loved my trip so much and wish I could have stayed longer. The only surprise from my side was how quickly it was all able to be organised and how great the experience was. Would definitely recommend!
Dencanto Community :)
I would like to congratulate everyone that was able to make this trip happen. Although the adventure has finished, I know that it was one fo the best trips of my life. Thank you once again!
The people that attended me before I left did so with punctuality and with detail and attended my every question.
The entire trip has been great, interesting, and useful for the mind and heart.
My kids really enjoyed the course in Barcelona. They´ve made new friends and they would have liked to stay longer...Thanks to all the staff at Dencanto Community, we felt safe, helped with everything and we knew we could always count on them.